Wyścig po prezenty

Ostatnie już zajęcia z robotyki przebiegły w iście świątecznej atmosferze. Nasze roboty Ozzoboty zamieniły się w Mikołajów, których zadaniem było zebrać wszystkie prezenty na planszach do kodowania, jakie samodzielne przygotowali uczniowie. Przygód na swojej trasie roboty miały bez liku, w dostępie do prezentów przeszkadzał padający śnieg, czy zgubiony po drodze renifer. Na szczęście każdy mikołajkowy robot dotarł do mety i wypełnił przygotowane skarpety prezentami.
Z naszymi uroczymi robotami nie żegnamy się- przygoda będzie trwała nadal.

20211022_083551

Trening pamięci, uwagi i koncentracji

20211124_130022Czas na zajęciach z treningu pamięci, uwagi i koncentracji oraz technik uczenia się prowadzonych przez Panią Ewę Jańczak upływa zawsze bardzo szybko, o czym doskonale wiedzą uczniowie ze świetlicy romskiej Amaro Strychos. Ostatnio oprócz ćwiczeń poprawiających koncentrację uwagi, spostrzegawczość i szybkość reakcji uczniowie grali w różne gry, które m.in., rozwijają wyobraźnię oraz uczą strategii, planowania i współpracy. Tak spędzany czas to najlepsza nauka przez zabawę.
W ramach zajęć świetlicy integracyjnej dzieci poznały również ciekawy sposób utrwalania zdobytej wiedzy, tworząc szkicnotkę. Czym jest szkicnotka? – to notatki wizualne, czyli takie, które łączą słowa i obrazki, pozwalają o wiele efektywniej przyswajać wiedzę. Najlepiej robić szkicnotki samodzielnie. Ma to dodatkowy plus – już w trakcie pracy nad nimi przyswaja się informacje. W ten sposób uczniowie utrwalili wiadomości z przyrody.
Zajęcia trwały od września, były intensywne, bardzo ciekawe i na pewno pomogły szybciej się uczyć i lepiej zapamiętywać wiedzę nie tylko z lekcji.
Wszystkie gry i materiały do zajęć zostały zakupione ze środków rządowego „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030” w ramach realizacji zadania „Prowadzenie świetlicy Amaro Strychos w SP 16 w Bytomiu”.

Zajęcia przyrodniczo- turystyczne już zakończone

20211117_143837Uczniowie SP 16 z grupy przyrodniczo – turystycznej ze świetlicy romskiej Amaro Strychos przez cztery miesiące działali niezwykle intensywnie. Oprócz licznych wycieczek i warsztatów, z których zamieszczaliśmy relacje, mieli możliwość rozbudzania zainteresowań natury przyrodniczej oraz działań konstruktorskich. Wykorzystując zdobytą wiedzę, skonstruowali fotowoltaiczną żabę oraz samochód napędzany słoną wodą. Poza tym wykonywali także ciekawe doświadczenia, m.in. takie, które pokazało, co to jest gęstość cieczy i jak można wytworzyć tęczę w cylindrze miarowym.
Jesienią wspólnie zrobili las w słoiku. Przy okazji dowiedzieli się, jakie są warstwy ziemi i jakie rośliny można zamknąć w słoiku. W szkolnym ogródku posadzili cebule kwiatowe zgodnie z instrukcją. Wiosną z niecierpliwością będą obserwować efekty swojej pracy.
Jednym z zagadnień realizowanych podczas zajęć przyrodniczo- turystycznych było poznanie sekretów ludzkiego ciała. Uczniowie zgłębiali tajniki ciała, budując model układu kostnego oraz poznali narządy układu pokarmowego. Dociekliwie pytali i chętnie poszukiwali odpowiedzi. Zajęcia przyrodniczo -turystyczne to wspaniała nauka i dobra zabawa. Wszyscy pytają Panią Ewę Jańczak, czy będzie ciąg dalszy.
Kto wie, może jest wśród tych uczniów przyszły inżynier, wynalazca lub wybitny przyrodnik?


Wszystkie materiały potrzebne do zajęć w całości pokryte zostały ze środków rządowego „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030” w ramach realizacji zadania „Prowadzenie świetlicy Amaro Strychos w SP 16 w Bytomiu”.

Andrzejkowe kodowanie

20211022_083259Podczas ostatnich zajęć z robotyki uczestnicy wzięli udział w andrzejkowych zabawach. W odkrywaniu naszej przyszłości pomogły roboty Ozzobot. Losowaliśmy pytania a roboty ustawione na planszy do kodowania bądź podążające trasą z ułożonych przez nas puzzli odkrywały przed nami odpowiedzi. Było sporo śmiechu i pozytywnych zaskoczeń.
Pozostając w magicznym nastroju zajęcia zakończyliśmy, grając w grę planszową „Zakodowany zamek”, w której doskonaląc umiejętności kodowania, wcieliliśmy się w rolę czarodzieja broniącego skarbu przed duchem zamieszkującym zamek.
Roboty i gry zostały zakupione ze środków rządowego „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030” w ramach realizacji zadania „Prowadzenie świetlicy Amaro Strychos w SP 16 w Bytomiu”.