Działamy warsztatowo – wytwarzamy naturalne kosmetyki

SONY DSCGrupa przyrodniczo- turystyczna ze świetlicy romskiej Amaro Strychos dotychczas poznawała tajemnice natury i kultury podczas wycieczek, m.in. do Ogrodu Botanicznego, Skansenu i nie tylko. Teraz nadszedł czas, aby sprawdzić się w roli naukowców- chemików. 14 października w ramach zajęć warsztatowych przygotowanych przez panią Ewę Jańczak przystąpili do wytwarzania naturalnych kosmetyków. Pierwszym, który samodzielnie wykonali, były mydełka wzbogacone różnymi dodatkami m.in. pestkami malin, porzeczek, cynamonem, jogurtem oraz pięknymi zapachami i kolorami. Wykonując mydełka, dowiedzieli się, czym jest krzepnięcie i topnienie. Drugim zadaniem było sporządzenie musujących kul kąpielowych. Swoją wiedzę wzbogacili o pojęcie substancji w stanie stałym i ich rodzajach (ciała stałe, plastyczne, sprężyste, kruche) oraz substancji w stanach skupienia gazowym i ciekłym. Ostatnim zadaniem uczniów było wykonanie bardzo przydatnego na jesienno- zimowe dni balsamu ochronnego do ust z wazeliny i miodu wzbogaconego o niewielki akcent kolorystyczny. Zaobserwowali odwracalność procesów podczas podgrzewania substancji i wychładzania. Wszyscy uczestnicy pracowali z wielkim zaangażowaniem i zafascynowani obserwowali efekty swych działań. Może dla kogoś z nich będzie to pierwszy krok do naukowej kariery?
Młodzi „naukowcy” dopytywali, kiedy będą kolejne takie warsztaty, gdyż bardzo im się podobało! Każdy z uczniów zabrał przygotowane przez siebie kosmetyki, aby wypróbować je w domu wraz z bliskimi.
Koszt zajęć został w całości pokryty ze środków rządowego „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030” w ramach realizacji zadania „Prowadzenie świetlicy Amaro Strychos w SP 16 w Bytomiu”.