Z wizytą w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu

Początek lata to doskonała pora na obserwacje świata przyrody w pełnym rozkwicie. Uczniowie z integracyjnej świetlicy romskiej Amaro Strychos z dwóch grup: przyrodniczo – turystycznej i czytelniczo – plastycznej  wraz z paniami Ewą Jańczak i Magdaleną Kowalczuk wybrali się do Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, aby poobserwować żyjące tam ptaki i owady oraz podziwiać piękne okazy roślin. Spacer po licznych alejkach ze wspaniałymi roślinami zachwycił młodych uczestników wycieczki, a  sesje fotograficzne w ogrodzie różanym zatrzymały nas tam nieco dłużej.  Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o ptakach i owadach zapylających zamieszkujących ogród. Wielu uczniów przezwyciężyło lęk przed owadami i nawet pozwoliło sobie na „bliższe zaprzyjaźnienie” z larwą biedronki, pszczołą samotnicą czy kowalikiem. Podczas spaceru usłyszeliśmy piękny koncert żab, a kaczka krzyżówka pokazała nam swoje młode kaczątka, które bardzo odważnie podchodziły do uczniów. Kolejnym punktem naszej wycieczki były zajęcia plastyczne przygotowane przez panią przewodnik. Dzieci miały za zadanie narysowanie jednego z polskich motyli,  inspirację czerpać mogli patrząc na zgromadzone w gablocie  okazy tych polskich owadów. Ostatnim punktem wycieczki było wykonanie „ptaków cudaków”, które ozdobią naszą szkołę. Całkowity koszt wycieczki został pokryty ze środków rządowego „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów  w Polsce na lata 2021-2030” w ramach realizacji zadania „Prowadzenie świetlicy Amaro Strychos  w SP 16 w Bytomiu”.