Szlakiem dawnego górnictwa

IMG-20210925-WA0092Szczęść Boże! To powitanie gwarków, czyli górników pracujących w kopalni srebra i ołowiu. Skąd to wiemy?
W sobotę 25 września byliśmy tam na wycieczce. Najpierw zwiedzaliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga na Reptach (Tarnowskie Góry), a właściwie opływaliśmy, bo całą trasę podwodną płynie się łodziami w ciemnościach. Jedynie przewodnik ma niewielkie światło. Było fajnie- straszno, Pani Alicja trochę się bała, ale mieliśmy wycieczkowego misia na szczęście! Przewodnik opowiedział nam pewną legendę- „Jeżeli krople wody spadną na głowę, przyciesie ci to mądrość, na ręce -pieniądze na kark… ciężką pracę”. Drodzy Nauczyciele sprawdzajcie, bo głowy mieliśmy mokre! Tylko Pani miała mokre plecy!
Następnie przejechaliśmy do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Czy wiecie, że jest to obiekt na liście UNESCO, czyli spisie najcenniejszych rzeczy o wyjątkowej wartości NA CAŁYM ŚWIECIE. Najpierw obejrzeliśmy film 3D o powstaniu kopalni, potem byliśmy w multimedialnym muzeum, aż wreszcie zjechaliśmy windą do kopalni. Wszędzie towarzyszył nam Skarbnik, czyli duch kopalni, przewodnik opowiadał o ciężkiej pracy gwarków. Czy słyszeliście, że pracowali oni po 12 godzin dziennie od 15 roku życia?… w bardzo trudnych warunkach, na plecach w wodzie, ciemnościach i ciszy, aby usłyszeć trzeszczenie zawału. Dopiero po pracy szli do szkoły na 4 godziny, co było dla gwarków nagrodą. Dla nas najtrudniejsza byłaby chyba to CISZA, bo nie wiemy, co to jest!
To był świetnie spędzony czas, teraz z pokorą spoglądamy na srebrny pierścionek, czy łańcuszek, bo może za tym kryje się czyjaś ciężka praca, trudny los lub zawiła historia. Kto nie był jeszcze w kopalni Zabytkowej w Tarnowskich Górach musi iść koniecznie. WARTO! POLECAMY!
Koszt wycieczki dla grupy z SP 21 został w całości pokryty ze środków rządowego „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030” w ramach realizacji zadania „Prowadzenie świetlicy Amaro Strychos w SP 16 w Bytomiu”. W październiku tym szlakiem wybierze się kolejna grupa wychowanków Amaro Strychos, tym razem z SP 16.