8 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Romów

Na IV Kongresie Międzynarodowego Związku Romów w 1990 roku został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Romów. Z tej okazji na całym świecie corocznie odbywają się imprezy i akcje propagujące kulturę romską.

W tym roku nasza szkoła, do której uczęszcza tak wiele dzieci romskich, również włączyła się w obchody tego święta. Zaczęły się 1 kwietnia wspólnym malowaniem modelu romskiego wozu wykonanego ze sklejki. W warsztatach prowadzonych przez romską rzeźbiarkę i malarkę Małgorzatę Mirgę – Tas wzięły udział dzieci oraz wychowawcy świetlicy integracyjnej Amaro Strychos. Było twórczo, pięknie i kolorowo, co widać na zdjęciach! Wóz, który ma 1,2 m i jest umeblowany, można oglądać w szkolnej auli.

W ramach obchodów tego święta 7 kwietnia pani Agata Kołodziejczyk prowadziła szkolenie dla nauczycieli szkół podstawowych z Bytomia i Gliwic, przedstawiające praktyczne metody pracy z uczniami pochodzenia romskiego w świetle edukacji włączającej. Goście zapoznali się z naszymi osiągnięciami i metodami pracy. Bardzo im się spodobała świetlica romska, piękne zdjęcia i prace plastyczne.

Dzisiaj, czyli w dniu święta, wszystkie dzieci otrzymały kolorowe zakładki z napisem MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ROMÓW i logo świetlicy. Ponadto odwiedziła nas reporterka Radia Katowice. Nagrała materiał do audycji poświęconej sytuacji uczniów romskich w naszej szkole. Była zachwycona dziećmi, ich śmiałością a także wystrojem szkoły i świetlicy.

W przyszłym tygodniu czeka nas jeszcze jedno ważne wydarzenie. 12 kwietnia o godz. 17 w Biurze Promocji Miasta, Rynek 7 zostanie otwarta wystawa prac plastycznych oraz zdjęć z sesji fotograficznych wychowanków świetlicy Amaro Strychos połączona z promocją książki „Przyszłość – Odasojawła, czyli to co będzie”. Serdecznie wszystkich zapraszamy i liczymy na Waszą obecność! Wystawa promująca świetlicę, szkołę i miasto będzie czynna do 28 kwietnia.