Na tropie górników kopalni soli i Smoka Wawelskiego

Wychowankowie świetlicy Amaro Strychos na tropie górników kopalni soli
i Smoka Wawelskiego”

W dniach 16 – 17 września 2019 udaliśmy się na wycieczkę do Wieliczki i Krakowa.

W pierwszym dniu odwiedziliśmy kopalnię soli w Wieliczce. Ale nie! Nie był to zwyczajny spacer trasą turystyczną! Mieliśmy okazję sprawdzić jak wyglądała prawdziwa praca górników. Zaopatrzeni w odpowiednie stroje, lampy górnicze i sprzęt, przeszkoleni i zapoznani z zasadami bezpieczeństwa zjechaliśmy na dół, gdzie poruszając się solnymi korytarzami zdobywaliśmy sprawności górnicze. Nauczyliśmy się wiele o życiu i pracy górników. Poznaliśmy specyfikę ciężkiej pracy, mogliśmy sprawdzić jak wydobywało się sól, w jaki sposób górnicy poruszali się pod ziemią, jak się porozumiewali i co należało do ich obowiązków. Wyprawa była męcząca, ale było warto! Po wyjeździe każdy z nas otrzymał certyfikat potwierdzający zdobycie podstawowych sprawności górniczych.

Po wyjeździe przyszedł czas na pyszne lody związane ze zwiedzaniem rynku
w Wieliczce. Nareszcie chwila odpoczynku…

Następnie udaliśmy się do Krakowa gdzie zwiedzaliśmy Stare Miasto. Zajrzeliśmy również do Smoczej Jamy gdzie zobaczyliśmy prawdziwe siedlisko smoka! Co to było
za przeżycie!

Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na zakup pamiątek i wysłuchanie hejnału
z wieży Mariackiej. Wygonienie przez deszcz i zmęczeni ruszyliśmy w stronę hotelu, gdzie czekała na nas pyszna kolacja. Wieczorem bawiliśmy się wspólnie i wymienialiśmy
się wrażeniami.

Następnego dnia po pysznym śniadaniu udaliśmy się do Ogrodu Doświadczeń Stanisława Lema, gdzie pod okiem przewodników poznawaliśmy i doświadczaliśmy niesamowitego świata fizyki. Przy okazji nie zabrakło śmiechu i dobrej zabawy. Następnie przyszedł czas na coś dla miłośników lotnictwa. Zwiedziliśmy największą w Polsce wystawę samolotów, nawet udało nam się do jednego wejść.

Nim zdążyliśmy się zorientować przyszedł czas na ostatni spacer po Krakowie, pyszny obiad i powrót do domu.

Co to była za wycieczka…