W piątek 13 października 2023r. w ramach świetlicy Amaro Strychos grupy ekologiczno – turystyczna i czytelniczo-plastyczna wybrały się do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na wystawę i warsztaty plastyczne poświęcone dinozaurom.
Pierwszą częścią zajęć był mini wykład o tym „Skąd się bierze zwierzę?”. Wędrując po osi czasu, dowiedzieliśmy się, jak rozwijało się i zmieniało życie na Ziemi.
Następnie odbyły się warsztaty plastyczne: „Kamuflaż na dinozaura”. Uczniowie tworzyli niezwykłe czapeczki, które pozwoliły im zmienić się w prehistoryczne jaszczury.
Po warsztatach udaliśmy się na wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów” prezentującą historię życia na Ziemi od samego jego początku – pojawienia się pierwszych organizmów jednokomórkowych 2,5 miliarda lat temu – do końca epoki dinozaurów. Mogliśmy zapoznać się z niezwykłymi eksponatami m.in. kośćmi tyranozaura, zębami spinozaura, a także jednym z najstarszych znalezisk w Polsce: śladami sinic sprzed 2 miliardów lat! Wśród eksponatów zaciekawiły nas kości Smoka wawelskiego – jednego z największych gadów triasowych żyjących na terenie Europy.
Koszt wycieczki został sfinansowany ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030” w ramach zadania „Prowadzenie świetlicy Amaro Strychos w SP 16 w Bytomiu.